podyplomowe. Warto też pamiętać, że im większe doświadczenie ma księgowy, tym większe szanse ma na uzyskanie posady w większych korporacjach, gdzie praca odbywa się w bardziej zaawansowanej formie. Oczywiście w tego typu miejscach wraz z większymi obowiązkami, rosną także zarobki. Warto też pamiętać, że księgowy może założyć indywidualną działalność. Taki samodzielny księgowy przede wszystkim powinien zadbać o odpowiednie certyfikaty, które uprawniają go do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Firma i kwestie finansowe
Zakładając firmę musimy liczyć się przede wszystkim z tym, że na bieżąco będziemy mieć do czynienia z różnego rodzaju rachunkami, rozliczeniami czy fakturami. Dodatkowo systematycznie trzeba przygotowywać sprawozdania finansowe oraz rozliczać się z podatku, nie mówiąc już o prowadzeniu ksiąg rachunkowych, przygotowywaniu płac i wyliczaniu wynagrodzeń. Kwestie finansowe w firmie są zatem bardzo ważne i istotne jest to, aby zajmował się nimi specjalista, który ma wystarczającą wiedzę z zakresu prawa finansowego i różnego rodzaju rozliczeń. Dlatego właśnie warto zatrudnić księgowego lub korzystać z usług biura księgowego, gdzie na bieżąco będą prowadzone sprawy naszej firmy.
Zadania księgowego
Czym zajmuje się księgowy? Najogólniej mówiąc jego praca opiera się na dokonywaniu różnego rodzaju wyliczeń, przy wykorzystaniu różnego typu kalkulatorów i w oparciu o odgórnie ustalone przepisy. W praktyce jednak księgowy ma także inne obowiązki, do których zaliczamy między innymi dekretowanie dokumentów, udział w sporządzaniu sprawozdań, raportów i zestawień, prowadzenie ewidencji księgowych, czy przygotowywanie różnego rodzaju przelewów. Poza tym księgowy na bieżąco współpracuje z instytucjami zewnętrznymi takimi jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czy Urząd skarbowy oraz z bankami. Zakres obowiązków księgowego jest zatem rozległy, a księgowość musi być realizowana w zasadzie w każdej firmie, w której prowadzone są rachunki finansowe.